Olasz zenei szakmai nyelv II. 1x2 tantárgyleírás

Gyakorlati jegy
Szóbeli beszámolók
A képzési program neve:
Klasszikus ének (BA), magánénektanár (osztatlan képzés)
2. félév
A1 szint

Marco Minetti, Paqui Olivares Asuar, María José Seguí Cosme, Eva Alcaraz Freire, Sabrina Frescura: L'italiano per l'opera, unità 3,7,9, Alma Edizioni, 2020, ISBN: 9788861826984
Az oktató által összeállított tananyag.

A2 kompetenciák (szaknyelv):

Képes megérteni olyan mondatokat és kifejezéseket, amelyek a legfontosabb területekre vonatkoznak, feltéve, ha ez a beszéd tiszta, lassú és jól artikulált.

Képes megérteni olyan rövid, egyszerű szövegeket, amelyek a leggyakoribb szavakból állnak.

Egyszerű fordulatok és mondatok sorozatával képes kommunikálni olyan rutinjellegű feladatokban, amelyek közvetlen információcserét igényelnek. Képes nagyon rövid társasági megnyilvánulásokra.

Egyéb nyelvi kompetenciák:

Tud helyesen olvasni, megfelelően hangsúlyozni, ismeri a kiejtési szabályokat. Ismeri a legfontosabb zenei szakkifejezéseket. Ismeri a szöveges zenei művek parafrazálási szabályait, és szótár segítségével tudja értelmezni az énekelt műveket.

Brani:
Rossini: Il barbiere di Siviglia
Puccini: Madama Butterfly
Puccini: Tosca
Lessico:
Le parti del volto e il trucco
Professioni, carattere, colori
Il mondo digitale
Il teatro

Futuro semplice
Passato remoto
Pronomi possessivi
Preposizioni
Pronomi diretti
Pronomi indiretti
Pronomi interrogativi

Képes felismerni a hallott zenei szemelvények szövegében az ismerős kifejezéseket, szavakat, azonosítani tudja azok modern standard nyelvi változatát. Ismert szövegeket felismer, megért.

Képes az énekelt zenei művek szövegének önállóan vagy kis segítséggel történő parafrazálására, és a szavak szótári alakjának beazonosítása után a szöveg szótárral történő értelmezésére.

El tud fogadni és vissza tud utasítani meghívást. Képes kifejezni véleményét, megfogalmazni, mire van szüksége. Beszélni tud jövőbeli terveiről. El tud mesélni rövid, a régmúltban történt eseményeket.

A2 attitűdök:
Nyelvi készletéből nem megfelelő szót használva gesztusok segítségével tisztázni tudja, hogy mit akar mondani. Jelezni tudja, hogy mikor követi a beszélgetést. Jól begyakorolt és memorizált fordulatokat adaptálni tud bizonyos körülményekhez. Ki tud bővíteni megtanult fordulatokat azok elemeinek egyszerű átrendezésével.

A2 autonómia és felelősség:
Nagyon egyszerű módon ismétlést tud kérni, ha valamit nem ért. A meg nem értett kulcsszavak vagy fordulatok magyarázatát tudja kérni. El tudja mondani, hogy nem követte a beszélgetést. Nyelvi készletéből fel tud idézni és be tud gyakorolni megfelelő fordulatokat. Használni tud egyszerű megoldásokat rövid társalgás megkezdéséhez, fenntartásához és befejezéséhez. Szemtől szemben tud egyszerű társalgást kezdeményezni, fenntartani és befejezni. Figyelmet tud kérni.

2021-2022 2. félév
A tantárgyleírás érvényességének vége:
2023-2024 1. félév