Angol szaknyelvi alapozás A2-B1 1. szint 2x2 tantárgyleírás

Alapadatok

A tantárgy neve: 
Angol szaknyelvi alapozás A2-B1 1. szint 2x2
A tantárgy kreditértéke: 
0, 2 vagy 4, attól függően, hogy a hallgató milyen kurzuskóddal veszi fel. A konkrét kreditérték a Neptun rendszerben jelenik meg.
A tantárgy besorolása: 
Választható
A tanóra típusa: 
Gyakorlat
A tantárgy óraszáma az adott félévben (1 tanóra 45 perc): 
56 (heti 2x2 óra)
Célnyelv: 
Angol
Közvetítő nyelv: 
Az oktatás a tárgy célnyelvén zajlik.
A Neptun bejegyzés típusa: 
Aláírás vagy gyakorlati jegy, attól függően, hogy a hallgató milyen kurzuskóddal veszi fel.
A számonkérés módja: 
Dolgozatok /
Írásbeli feladatok /
Prezentációk
A tantárgy tantervi helye: 
Nem képzési programhoz kötött, szabadon választható tantárgy.
Előtanulmányi feltételek: 
A2 szint
Tananyag: 

Liz and John Soars: Headway Academic Skills, Reading, Writing, and Study Skills Level 2 Student's Book Units 1-5, 5th Edition, Oxford, Oxford University Press, 2016, ISBN 9780-19-474160-6
Liz and John Soars: Headway Academic Skills, Listening, Reading, and Study Skills Level 2 Student's Book Units 1-5, 6th Edition, Oxford, Oxford University Press, 2015, ISBN 9780-19-474157-6

Kompetenciák, amelyek kialakításához a tantárgy hozzájárul

B1 kompetenciák (szaknyelv): 
Hallott szöveg értése:

Képes megérteni a tiszta, standard beszéd legfőbb pontjait ismerős témákban. Képes követni tényszerű információkat tartalmazó, világosan szerkesztett szöveget.

Olvasott szöveg értése:

Megfelelő szinten képes megérteni szakterületéhez kapcsolódó világos, tényszerű szövegeket.

Beszédkészség:

Képes elboldogulni a legtöbb helyzetben, amelyekkel utazás közben találkozik. Minden külön felkészülés nélkül képes belépni ismerős témákról szóló társalgásba. Képes kifejezni saját véleményét, és képes információt cserélni ismerős, a szakmai érdeklődéséhez tartozó állandóan előforduló témákban. Egyszerű, rutinjellegű információcserére különösebb erőfeszítés nélkül is képes, képes kérdezni és válaszolni. Szakmai érdeklődési köréhez kapcsolódó különböző témákban képes rövid, egyszerű szöveget alkotni különálló elemek lineáris elemek összekapcsolásával.

Íráskészség:

Meg tud írni egyszerű, közvetlen fontosságú információt közlő vagy kérő levelet vagy feljegyzést úgy, hogy megérteti a fontosnak érzett gondolatokat. Egyszerű, összefüggő szöveget tud írni számos szakterületéhez tartozó, ismerős témában, rövid, különálló elemek lineáris összekapcsolásával.

Nyelvtani ismeretek:

A tantárgy hozzájárul ahhoz, hogy az olvasott és hallott szövegekben felismerje, írásban és beszédben pedig alkalmazni tudja a célnyelvnek az adott nyelvi szinthez tartozó nyelvtani szerkezeteit.

A tantárggyal kialakítandó konkrét tanulási eredmények

Tudás

Szókincs: 

Going abroad to study as an international student
Describing countries, My country
Vocabulary: synonyms and antonyms
Air travel
Word-building: antonyms from prefixes
Innovations, Technology
Conferences and visits
Word building: prefixes and suffixes

Nyelvtan: 

Tenses
Question formation
Passive voice
Linking words
Comparatives and superlatives
Modals
Conditionals
Pronouns

Képességek

Hallott szöveg értése: 

A kurzus elvégzésével a hallgató képes egyszerű hallott szaknyelvi szövegeket, interjúkat, podcastokat megérteni és értelmezni. Megismerkedik hallgatási technikákkal (skimming, scanning, listening for gist), jelzőszavakkal, a részletekre való fókuszálással.

Olvasott szöveg értése: 

A kurzus elvégzésével a hallgató képes egyszerűbb szaknyelvi szövegek átfutására és kereső olvasására (skimming and scanning), képes azok tartalmát megjósolni a címből és a bevezetésből, ismeretlen kifejezések jelentését kikövetkeztetni; tételmondatok segítségével és felismerésével meghatározni a szöveg fő üzenetét, lényegét; a szöveg célját és olvasóközönségét beazonosítani.

Beszédkészség: 

A kurzus elvégzésével a hallgató képes szakmai társalgásban rövid hozzászólásokkal részt venni; egyszerű fordulatokkal és mondatokkal kommunikálni, kérdéseket feltenni és megválaszolni; a szaknyelvi kontextusban leggyakrabban előforduló nyelvtani szerkezeteket használni a szóbeli kommunikációban. Képes a nyelvi stílusok között váltani (formális, semleges, informális) a központozás szóbeli használatával, a mondathangsúly alkalmazásával, a beszélgetés fenntartásának eszközeivel.

Íráskészség: 

A kurzus elvégzésével a hallgató képes a tárgyalt témákban rövid feljegyzéseket készíteni; a szaknyelvi kontextusban leggyakrabban előforduló nyelvtani szerkezeteket használni az írásbeli kommunikációban. Képes baráti leveleket írni, bemutatni országát, érvelni, kötőszavakat használni, formális kifejezéseket segítségül hívni, alkalmazni a központozást, és a megfelelő igeidőket.

Attitűd

B1 attitűdök: 
Meg tudja határozni olyan konkrét dolgok jellemzőit, amelyeknek nevére nem emlékszik. Képes fenntartani a társalgás vagy eszmecsere menetét, össze tudja foglalni az addig elhangzottakat, és ily módon elősegíti, hogy a beszélgetőpartnerek a lényegre összpontosítsanak. Másokat be tud vonni az eszmecserébe. Kifejezéseit adaptálni tudja kevésbé begyakorolt helyzetekhez is. Egyszerű nyelvi eszköztárát rugalmasan tudja használni annak érdekében, hogy kifejezze mondandójának nagy részét. Közölni tudja mondanivalója legfontosabb pontjait, és azt arra korlátozza, amit fel tud idézni vagy ki tud fejezni.
Szintfüggetlen attitűdök: 
Ismeri a célnyelvi kultúra normáit és szabályait, és ezeket a kommunikációban képes betartani.
Nyitott a célnyelv kulturális hátterének megismerésére.
Képes másokkal együttműködve egy adott feladat elvégzésére, probléma megoldására.
Keresi az együttműködés lehetőségét.
Törekszik nyelvi tudásának és általános ismeretanyagának folyamatos fejlesztésére.
Elkötelezett a minőségi tanulás és munkavégzés iránt.
Önkritikus saját munkájával szemben.
Nyitott új helyzetekben elvégzendő feladatok megoldására.

Autonómia és felelősség

B1 autonómia és felelősség: 
Meg tud kérni valakit arra, hogy tisztázza vagy fejtse ki, amit az imént mondott. Be tud gyakorolni és ki tud próbálni új kombinációkat, kifejezéseket, és azokról visszajelzést kér. Ismerős témában be tud kapcsolódni az eszmecserébe, megfelelő fordulatot használva ahhoz, hogy átvegye a szót. Szemtől szemben egyszerű társalgást tud kezdeményezni, fenntartani és befejezni számára ismerős vagy érdekes témákban. Félreértéshez vezető hibáit ki tudja javítani, amennyiben beszédpartnere jelzi a problémát. Megerősítést tud kérni nyelvhasználatának helyességéről. A kommunikáció megszakadása esetén más stratégiát alkalmazva újra tudja kezdeni a mondandóját.
Szintfüggetlen autonómia és felelősség: 
Felelősséget vállal a saját maga vagy vezetője által kitűzött feladatok elvégzéséért.
A kurzus nyelvi szintjének megfelelő önállósággal végzi szakmájához kapcsolódó idegen nyelvi kommunikációs feladatait.
Képes párban és munkacsoportban történő hatékony együttműködésre.

Egyéb információk

A tantárgy felelőse: 
Az SZTE Idegennyelvi Kommunikációs Intézet vezetője
A tantárgyleírás érvényességének kezdete: 
2023-2024 1. félév