Angol gazdasági szaknyelv C1 2. szint 1x2 tantárgyleírás

Angol gazdasági szaknyelv C1 2. szint 1x2
Prezentációk
B2 szint

Iwonna Dubicka, Marjorie Rosenberg, Margaret O'Keffe, Bob Dignen, Mike Hogan: Business Partner C1 Coursebook with Digital Resources, Pearson, 2020; Units 5-8, ISBN: 9781292233581
Eunice Yeates: Business Partner C1 Workbook, Pearson, 2020, Units 5-8, ISBN: 9781292191478

C1 kompetenciák (szaknyelv):

Képes megérteni hosszabb beszélt szövegeket elvont vagy komplex témákról. Számos beszélt nyelvi és idiomatikus kifejezést képes felismerni, és érzékeli a regiszterek váltakozását. Abban az esetben is megért hosszabb szövegeket, ha azok nem világosan tagoltak. Képes megérteni a standard beszélt nyelvet, akár élőben, akár a médiában, olyan ismerős vagy ismeretlen témakörökben, amelyekkel a társadalmi vagy szakmai életben találkozni lehet.

Részleteiben megért hosszú, komplex szövegeket, képes rejtett jelentéstartalmakat is megérteni.

Szinte minden erőfeszítés nélkül képes folyamatosan és spontán módon kifejezni magát. Az esetleges hiányosságokat körülírással könnyedén pótolja. Ritkán kell elkerülő technikákat alkalmaznia, nyelvhasználata többnyire folyamatos és gördülékeny. Folyamatosan és hatékonyan képes használni a nyelvet. Spontán módon, megfelelő nyelvhelyességgel kommunikál mind formális, mind informális helyzetekben. Világos, szisztematikusan kifejtett leírást és bemutatást tud adni, megfelelően kiemeli a fontos gondolatokat, és mondanivalóját alátámasztja.

Világosan és pontosan ki tudja fejezni magát, rugalmasan és hatékonyan kommunikál. Világos, jól szerkesztett szövegeket tud írni összetett témákról, a lényeges, fontos kérdéseket kihangsúlyozza, a nézeteket érvekkel és megfelelő példákkal támasztja alá.

Customer Engagement / Marketing strategies
The impact of tourism / Evolving tourism
Managing conflict / Workplace clashes
Mindsets / The entrepreneurial mindset

Participle clauses
Past tenses and discourse markers
Hedging and tentative language
Verb patterns

Képes megérteni az új klienssel való kapcsolatépítés során elhangzottakat. Azonosítani tudja a beszélők által használt bizalomépítési eszközöket.
Megérti a konferencia-prezentációk nyelvezetét. Követi az előadó által használt retorikai elemeket.
Képes megérteni az üzletfelek közötti mediációt. Követi az üzletfelek álláspontjait.
Képes megérteni a munkahelyi akciótanulással kapcsolatos tájékoztatót. Azonosítani tudja a tréning facilitátor által alkalmazott motivációs technikákat.

Képes megérteni az üzleti témájú nemzetközi sajtóból származó 300-400 szavas cikkeket (pl. Financial Times, MyEnglishLab - Reading Bank), közvéleménykutatás adatait, blogbejegyzést, teljesítményértékelőt, és képes arra, hogy ezek tartalmát gyorsan meghatározza, a szakmai cikk írójának véleményét feltárja.

Képes bemutatni egy közvéleménykutatás adatait. Képes üzleti tárgyaláson használt bizalomépítő tárgyalási stratégiák alkalmazására. Meg tud tartani olyan 10-15 perces prezentációt, amelynek során részletesen bemutat egy környezetvédelmi problémát. Képes konfliktus kezelésére mediáció során.

Képes megírni egy termék 150 szavas internetes ismertetőjét.
Képes megírni egy 300 szavas üzleti e-mailt a megadott szempontok alapján.

C1 attitűdök:
Körülírással és átfogalmazással kompenzálni tudja szókincsbeli és szerkezetbeli hiányosságait. Saját gondolatait ügyesen kapcsolja a többi beszélőéhez. Mondanivalóját és az annak kifejezésére választott eszközöket a helyzethez és a társalgási partnerhez tudja igazítani, és meg tudja választani a körülményeknek megfelelő formalitási szintet. Alkalmazkodni tud a társalgás menetében rendszerint előforduló stílus-, és hangsúlyváltásokhoz. Mondanivalójának megfogalmazását variálni tudja.
Ismeri a célnyelvi kultúra normáit és szabályait, és ezeket a kommunikációban képes betartani.

C1 autonómia és felelősség:
Rá tud kérdezni az elhangzottakra, hogy ellenőrizze, megértette-e azt, amit a beszélő mondani akart, és tisztázza a homályos pontokat. Meg tudja tervezni mondandóját figyelembe véve a hallgatóságra tett hatását. Használni tud egy alkalmas nyelvi fordulatot megjegyzései megfelelő bevezetéséhez, annak érdekében, hogy átvegye a szót, vagy időt nyerjen, és magánál tartsa a szó jogát, amíg gondolkodik. A beszéd menetének teljes megszakítása nélkül ki tudja kerülni a felmerülő problémát, és át tudja fogalmazni mondanivalóját.