Angol gazdasági szaknyelv B1 1. szint 1x2 tantárgyleírás

Angol gazdasági szaknyelv B1 1. szint 1x2
Írásbeli feladatok
B1 szint

Martyn Hobbs - Julia Starr Keddle: Oxford English for Careers: Commerce 1, Oxford, Oxford University Press, 2006, ISBN: 978-0-19-456975-0

B1 kompetenciák (szaknyelv):

Képes megérteni a tiszta, standard beszéd legfőbb pontjait ismerős témákban. Képes követni tényszerű információkat tartalmazó, világosan szerkesztett szöveget.

Megfelelő szinten képes megérteni szakterületéhez kapcsolódó világos, tényszerű szövegeket.

Képes elboldogulni a legtöbb helyzetben, amelyekkel utazás közben találkozik. Minden külön felkészülés nélkül képes belépni ismerős témákról szóló társalgásba. Képes kifejezni saját véleményét, és képes információt cserélni ismerős, a szakmai érdeklődéséhez tartozó állandóan előforduló témákban. Egyszerű, rutinjellegű információcserére különösebb erőfeszítés nélkül is képes, képes kérdezni és válaszolni. Szakmai érdeklődési köréhez kapcsolódó különböző témákban képes rövid, egyszerű szöveget alkotni különálló elemek lineáris elemek összekapcsolásával.

Meg tud írni egyszerű, közvetlen fontosságú információt közlő vagy kérő levelet vagy feljegyzést úgy, hogy megérteti a fontosnak érzett gondolatokat. Egyszerű, összefüggő szöveget tud írni számos szakterületéhez tartozó, ismerős témában, rövid, különálló elemek lineáris összekapcsolásával.

The business environment / Getting on in business
The company / How to manage your time
Travel / Travelling tips
Sport / How to concentrate
Sales / Find your own USPs
Cultural awareness / How to make a good impression
Trade fairs / Attending a careers fair

Present Simple
Present Continuous
Past Simple
Present Perfect
Present Continuous for future, be going to
Talking about obligation
Should/shouldn't

Képes megérteni rövid terjedelmű, világosan szerkesztett és standard kiejtéssel megfogalmazott monológ, beszélgetés, telefonbeszélgetés, állásinterjú, rögzített üzenet főbb pontjait, abból ki tudja szűrni a konkrét információkat.

Képes megérteni 200-300 szavas, világos szerkesztésű szakmai összefoglalót vagy újságcikket egy adott témában, cégismertetőt, interjúátiratot, rövidebb hirdetést, belőlük ki tudja szűrni a tényszerű információkat. Érti az újságcikkek címeinek nyelvezetét.

Be tud mutatkozni, be tud mutatni másokat.
Le tud folytatni rövid telefonbeszélgetést, melyben információt kér vagy ad.
Képes üzenetet hagyni és átvenni, telefonon szállást foglalni, meghívást tenni és elfogadni.
Képes találkozót megbeszélni, időpontot egyeztetni, lemondani, módosítani.
Képes ételt rendelni étteremben.
Elnézést tud kérni, reagálni tud elnézéskérésre.
Tanácsot tud adni probléma megoldásához.

Képes megírni rövid baráti e-mailt, ismertetőt céges weboldalhoz, kísérőlevelet állásra való jelentkezéshez, munkaköri leírást, útitervet. Ki tud tölteni online űrlapot állásjelentkezéshez.

B1 attitűdök:
Meg tudja határozni olyan konkrét dolgok jellemzőit, amelyeknek nevére nem emlékszik. Képes fenntartani a társalgás vagy eszmecsere menetét, össze tudja foglalni az addig elhangzottakat, és ily módon elősegíti, hogy a beszélgetőpartnerek a lényegre összpontosítsanak. Másokat be tud vonni az eszmecserébe. Kifejezéseit adaptálni tudja kevésbé begyakorolt helyzetekhez is. Egyszerű nyelvi eszköztárát rugalmasan tudja használni annak érdekében, hogy kifejezze mondandójának nagy részét. Közölni tudja mondanivalója legfontosabb pontjait, és azt arra korlátozza, amit fel tud idézni vagy ki tud fejezni.

B1 autonómia és felelősség:
Meg tud kérni valakit arra, hogy tisztázza vagy fejtse ki, amit az imént mondott. Be tud gyakorolni és ki tud próbálni új kombinációkat, kifejezéseket, és azokról visszajelzést kér. Ismerős témában be tud kapcsolódni az eszmecserébe, megfelelő fordulatot használva ahhoz, hogy átvegye a szót. Szemtől szemben egyszerű társalgást tud kezdeményezni, fenntartani és befejezni számára ismerős vagy érdekes témákban. Félreértéshez vezető hibáit ki tudja javítani, amennyiben beszédpartnere jelzi a problémát. Megerősítést tud kérni nyelvhasználatának helyességéről. A kommunikáció megszakadása esetén más stratégiát alkalmazva újra tudja kezdeni a mondandóját.