Angol C1 Advanced 2. szint 2x2 tantárgyleírás

Szóbeli beszámolók /
Prezentációk
B2 szint

Antonia Clare, JJ Wilson: Speakout - Advanced Students' Book, 6th edition, Harlow, Pearson, Chapter 6-10, 2012, ISBN 978-4082-6749-3

C1 kompetenciák (általános nyelv):

Képes megérteni hosszabb beszélt szövegeket olyan elvont vagy komplex témákról, amelyek nem tartoznak a saját szakterületéhez. Számos beszélt nyelvi és idiomatikus kifejezést képes felismerni, és érzékeli a regiszterek váltakozását. Abban az esetben is megért hosszabb szövegeket, ha azok nem világosan tagoltak. Képes megérteni a standard beszélt nyelvet, akár élőben, akár a médiában, olyan ismerős vagy ismeretlen témakörökben, amelyekkel a magán, vagy a társadalmi, vagy a tanulmányi, vagy a szakmai életben találkozni lehet.

Részleteiben megért hosszú, komplex szövegeket, függetlenül attól, hogy azok a saját szakterületéhez közel vagy attól távol esnek. Képes rejtett jelentéstartalmakat is megérteni.

Szinte minden erőfeszítés nélkül képes folyamatosan és spontán módon kifejezni magát. Az esetleges hiányosságokat körülírással könnyedén pótolja. Ritkán kell elkerülő technikákat alkalmaznia, nyelvhasználata többnyire folyamatos és gördülékeny. Folyamatosan és hatékonyan képes használni a nyelvet. Spontán módon, megfelelő nyelvhelyességgel kommunikál mind formális, mind informális helyzetekben. Világos, szisztematikusan kifejtett leírást és bemutatást tud adni, megfelelően kiemeli a fontos gondolatokat, és mondanivalóját alátámasztja.

Világosan és pontosan ki tudja fejezni magát, rugalmasan és hatékonyan kommunikál. Világos, jól szerkesztett szövegeket tud írni összetett témákról, a lényeges, fontos kérdéseket kihangsúlyozza, a nézeteket érvekkel és megfelelő példákkal támasztja alá.

Describing fashions
Describing history
Narrating a story
Time expressions, collocations with time
Adjectives for talking about the arts
Negotiation
Describing skills, qualifications and experience

Future forms
Describing cause and effect
Cleft sentences
Participle clauses
Future in the past
Ellipsis
Verb tenses for unreal situation
Inversion
Comparative structures

Képes megérteni olyan filmrészleteket és 5-8 perces hangzóanyagokat (rádióműsor, podcast) is, amelyekben nagy arányban fordulnak elő idiomatikus kifejezések és szleng.
Nehézség nélkül tudja követni a nem túl speciális előadásokat, beszélgetéseket és vitákat.
Ki tudja következtetni a mögöttes jelentéstartalmakat.

Képes részleteiben is megérteni 300-400 szavas, összetett szövegeket (promóciós anyagok, újságcikkek, beszámolók, műsorkritikák).
Képes ismeretlen szavak jelentésére következtetni a szövegkörnyezet alapján.
Megérti a hosszabb gondolatmenetek lényegét.
Ki tudja következtetni a mögöttes jelentéstartalmakat.

Képes arra, hogy személyes tapasztalatait a szókincs témakörökkel kapcsolatban megossza beszélgetőpartnerével.
Hatékonyan tud részt venni a szókincs témakörökhöz kapcsolódó vitákban.
Világos, részletes leírást és bemutatást tud adni összetett témákkal kapcsolatban; a témát megfelelően tudja bevezetni, az egyes pontokat kifejti, az egyes altémákat összekapcsolja, és megfelelő befejezéssel zár.

Képes egy műsorról 250-300 szavas kritikát írni.
Tud egy általa választott termékről vagy szolgáltatásról 200-220 szavas promóciós anyagot írni.
Képes megadott adatok alapján 200-250 szavas beszámolót írni.

C1 attitűdök:
Körülírással és átfogalmazással kompenzálni tudja szókincsbeli és szerkezetbeli hiányosságait. Saját gondolatait ügyesen kapcsolja a többi beszélőéhez. Mondanivalóját és az annak kifejezésére választott eszközöket a helyzethez és a társalgási partnerhez tudja igazítani, és meg tudja választani a körülményeknek megfelelő formalitási szintet. Alkalmazkodni tud a társalgás menetében rendszerint előforduló stílus-, és hangsúlyváltásokhoz. Mondanivalójának megfogalmazását variálni tudja.
Ismeri a célnyelvi kultúra normáit és szabályait, és ezeket a kommunikációban képes betartani.

C1 autonómia és felelősség:
Rá tud kérdezni az elhangzottakra, hogy ellenőrizze, megértette-e azt, amit a beszélő mondani akart, és tisztázza a homályos pontokat. Meg tudja tervezni mondandóját figyelembe véve a hallgatóságra tett hatását. Használni tud egy alkalmas nyelvi fordulatot megjegyzései megfelelő bevezetéséhez, annak érdekében, hogy átvegye a szót, vagy időt nyerjen, és magánál tartsa a szó jogát, amíg gondolkodik. A beszéd menetének teljes megszakítása nélkül ki tudja kerülni a felmerülő problémát, és át tudja fogalmazni mondanivalóját.

2021-2022 2. félév