Angol B2 gazdasági szaknyelvi vizsga-előkészítő 1x2 tantárgyleírás

Angol B2 gazdasági szaknyelvi vizsga-előkészítő 1x2
Szóbeli beszámolók
B2 szint

Az oktató által összeállított tananyag: aktuális gazdasági szakcikkek,
A Corvinus Oeconom, BGE, és Zöld Út nyelvvizsgára felkészítő feladatok.

B2 kompetenciák (szaknyelv):

Képes megérteni a nyelvileg, ill. szerkezetileg bonyolult beszédet mind konkrét, mind absztrakt témákban, ha a beszélő standard kiejtést használ. Képes megérteni a világosan előadott tényszerű információkat, képes megérteni az ismerős kiejtéssel megfogalmazott üzenet lényegét és egyes részleteit is.

Igen önállóan képes olvasni, képes alkalmazkodni a különféle célú szövegek stílusához. Széles körű aktív olvasásra szánt szókinccsel rendelkezik.

Folyamatosan és spontán módon kommunikál anyanyelvűekkel anélkül, hogy megerőltető lenne a hallgató számára. Képes világosan indokolni nézeteit megfelelő magyarázatok és érvelés segítségével. Képes információcserére olyan rutinszerű és kevésbé rutinszerű helyzetekben, amelyek szakmai ismereteivel kapcsolatosak. Gondolatait elvontabb témákban is ki tudja fejezni. Világos, részletes leírást és bemutatást tud adni a szakmai érdeklődési köréhez kapcsolódó témák széles skálájában, gondolatait kiegészítő adatokkal és megfelelő példákkal fejti ki és támasztja alá.

Hatékonyan fejt ki nézeteket, illetve reagál másokéra. Ki tud fejezni információt és gondolatokat mind konkrét, mind elvont témákban. Világos, részletes szövegeket tud írni szakmai érdeklődési körével kapcsolatos számos témakörben úgy, hogy adatokat és érveléseket összegez és értékel.

The Hungarian economy
World economy
Companies
Banking
The labour market
Environment protection
Trade fairs

Passive voice
Reported speech
Tenses
Prepositions
Modals

Képes megérteni a szókincs témakörökhöz kapcsolódó 3-4 perces felvett hanganyagot, (pl. rádióműsort, szakmai interjút, munkahelyi beszélgetést, monológot) standard dialektus esetén, ki tudja szűrni a szöveg lényegét, vagy ki tud hallani bizonyos lényeges információkat.

Képes megérteni 200-300 szó terjedelmű összetett szakmai újságcikkeket és elemzéseket, felismeri bennük a fontos szövegrészleteket. Könnyen ki tudja szűrni a szövegből a részletes információkat, adatokat.
Meg tud érteni napjaink problémáival foglalkozó 200-300 szó terjedelmű gazdasági szakcikkeket és beszámolókat, amelyekben a szerző bizonyos álláspontot vagy nézőpontot képvisel.

Képes kifejezni gondolatait, véleményét és ellenvéleményét.
3-5 perces prezentációt tud tartani, kiemelve a fontosabb összefüggéseket.
Be tud kapcsolódni szakmai beszélgetésekbe, reagálni tud a hallottakra, részt tud venni vitákban.

Képes megírni egy 150-200 szó terjedelmű gazdasági témájú esszét vagy beszámolót, amelyben érvelését rendszerezetten kifejti, és megfelelően hangsúlyozza.
Képes hatékonyan összegezni gazdasági híreket és nézeteket, és reagálni másokéra.
Ismeri és alkalmazza a hivatalos levelezés formai elemeit.

B2 attitűdök:
Körülírással és átfogalmazással kompenzálni tudja szókincsbeli és szerkezetbeli hiányosságait. Mondanivalóját és az annak kifejezésére választott eszközöket a helyzethez és a társalgási partnerhez tudja igazítani, és meg tudja választani a körülményeknek megfelelő formalitási szintet. Alkalmazkodni tud a társalgás menetében rendszerint előforduló stílus-, és hangsúlyváltásokhoz. Mondanivalójának megfogalmazását variálni tudja.

B2 autonómia és felelősség:
Rá tud kérdezni az elhangzottakra, hogy ellenőrizze, megértette-e azt, amit a beszélő mondani akart. Meg tudja tervezni mondandóját figyelembe véve a hallgatóságra tett hatását. Megfelelő módon és nyelvezettel tud bekapcsolódni az eszmecserébe. Megfelelő módon tud beszélgetést kezdeményezni, fenntartani és befejezni bár nem mindig elegánsan. Képes megtartani a szót, amíg megfogalmazza mondanivalóját. A botlásokat és hibákat ki tudja javítani, ha észreveszi azokat, vagy ha azok félreértést okoztak. Fel tudja jegyezni jellegzetes hibáit, és ebből a szempontból beszédét tudatosan ellenőrzi. Visszajelzést tud adni, kommentálja az állításokat és közbeszólásokat. Ismerős témában terelni tudja a beszélgetés menetét, megerősíti a megértést, másokat bevon a beszélgetésbe.