Angol C1 nyelvvizsga írásbeli előkészítő 1x2 tantárgyleírás

Angol C1 nyelvvizsga írásbeli előkészítő 1x2
Online feladatok (http://www.lingo.u-szeged.hu/e-learning)
B2+ szint

Szabó Szilvia PhD, John Barefield, Papp Eszter PhD: ECL Practice Tests 1-5 English Level C1, Budapest, Libro-Trade Kft., 2019, ISBN: 978-615-5386-16-9
Derzsényi István, Kovács Éva, Salánki Ágnes: Angol felsőfokú írásbeli nyelvvizsga C1, Budapest, Akadémiai Kiadó, 2017, ISBN: 978 963 05 9892 7
Dr. Apjokné Mécs Erzsébet, Borbás Tibor, Réhon Judit, Simon Péter, Tasné Dr. Szalacsek Margit, Várhelyi Flórián: English B2-C2 Preparation, http://www.lingo.u-szeged.hu/e-learning, íráskészséget és az olvasott szöveg értését fejlesztő online feladatok
Az oktató által összeállított nyelvtani feladatok

C1 kompetenciák (általános nyelv):

Részleteiben megért hosszú, komplex szövegeket, függetlenül attól, hogy azok a saját szakterületéhez közel vagy attól távol esnek. Képes rejtett jelentéstartalmakat is megérteni.

Világosan és pontosan ki tudja fejezni magát, rugalmasan és hatékonyan kommunikál. Világos, jól szerkesztett szövegeket tud írni összetett témákról, a lényeges, fontos kérdéseket kihangsúlyozza, a nézeteket érvekkel és megfelelő példákkal támasztja alá.

Health and sport
Relationships
Shopping and services
The environment
Work

Linking words
Giving examples
Relative clauses
Passive voice
Punctuation
Phrasal verbs

Képes önállóan olvasni a célnyelvi sajtót, és részletesen megérteni napjaink problémáival foglalkozó konkrét vagy elvont témájú 600-800 szavas összetett cikkeket.
Képes kihagyott szavakat, szókapcsolatokat visszahelyezni egy 300-350 szó terjedelmű szövegbe úgy, hogy a szókapcsolat pontosan, logikai és nyelvhelyességi hiba nélkül illeszkedjen.

Képes megvalósítani közlési szándékait írásban 200-240 szavas terjedelemben a megadott kommunikációs helyzetnek és a választott műfaj szabályainak megfelelően, azokhoz illő stílusban (baráti levél, hivatalos levél, problémamegoldó esszé, véleménykifejtő esszé, diszkurzív esszé).
Képes hétköznapi és közéleti témákban lényegre törő tájékoztatást adni, kellő részletességgel beszámolni eseményekről.
Képes véleményét pontosan közvetíteni és a szövegalkotáshoz szükséges nyelvi eszközöket helyesen használni.
Képes megírni egy 120-150 szavas érvelő esszét, melyben kifejti véleményét egy adott állítással kapcsolatban.
Minden részletében képes megérteni egy 200-220 szavas angol nyelvű sajtószöveget, továbbá képes azt tartalmilag pontosan és szöveghűen visszaadni magyarul úgy, hogy az a magyar olvasó számára teljesen érthető és könnyen olvasható legyen.
Képes egy 300-350 szavas konkrét vagy elvont témájú magyar nyelvű sajtószöveget összefoglalni angol nyelven 120-140 szó terjedelemben a főbb információk sérülése nélkül úgy, hogy világos, jól szerkesztett, koherens célnyelvi szöveget alkot.

C1 attitűdök:
Körülírással és átfogalmazással kompenzálni tudja szókincsbeli és szerkezetbeli hiányosságait. Saját gondolatait ügyesen kapcsolja a többi beszélőéhez. Mondanivalóját és az annak kifejezésére választott eszközöket a helyzethez és a társalgási partnerhez tudja igazítani, és meg tudja választani a körülményeknek megfelelő formalitási szintet. Alkalmazkodni tud a társalgás menetében rendszerint előforduló stílus-, és hangsúlyváltásokhoz. Mondanivalójának megfogalmazását variálni tudja.

C1 autonómia és felelősség:
Rá tud kérdezni az elhangzottakra, hogy ellenőrizze, megértette-e azt, amit a beszélő mondani akart, és tisztázza a homályos pontokat. Meg tudja tervezni mondandóját figyelembe véve a hallgatóságra tett hatását. Használni tud egy alkalmas nyelvi fordulatot megjegyzései megfelelő bevezetéséhez, annak érdekében, hogy átvegye a szót, vagy időt nyerjen, és magánál tartsa a szó jogát, amíg gondolkodik. A beszéd menetének teljes megszakítása nélkül ki tudja kerülni a felmerülő problémát, és át tudja fogalmazni mondanivalóját.

2021-2022 1. félév