Egészségügyi szaknyelv ápolóknak gy. (német) tantárgyleírás

Egészségügyi szaknyelv ápolóknak gy. (német)
Kötelező
Német
Gyakorlati jegy
Prezentációk
A képzési program neve:
Ápolás és betegellátás (ápoló)
3. félév
A2 szint

Ulrike Firnhaber-Sensen - Margarete Rodi: Deutsch im Krankenhaus Neu, Langenscheidt KG, Berlin und München, 2009, ISBN: 978-3-468-49527-4
Az oktató által összeállított tananyag

B1 kompetenciák (szaknyelv):

Képes megérteni a tiszta, standard beszéd legfőbb pontjait ismerős témákban. Képes követni tényszerű információkat tartalmazó, világosan szerkesztett szöveget.

Megfelelő szinten képes megérteni szakterületéhez kapcsolódó világos, tényszerű szövegeket.

Képes elboldogulni a legtöbb helyzetben, amelyekkel utazás közben találkozik. Minden külön felkészülés nélkül képes belépni ismerős témákról szóló társalgásba. Képes kifejezni saját véleményét, és képes információt cserélni ismerős, a szakmai érdeklődéséhez tartozó állandóan előforduló témákban. Egyszerű, rutinjellegű információcserére különösebb erőfeszítés nélkül is képes, képes kérdezni és válaszolni. Szakmai érdeklődési köréhez kapcsolódó különböző témákban képes rövid, egyszerű szöveget alkotni különálló elemek lineáris elemek összekapcsolásával.

Meg tud írni egyszerű, közvetlen fontosságú információt közlő vagy kérő levelet vagy feljegyzést úgy, hogy megérteti a fontosnak érzett gondolatokat. Egyszerű, összefüggő szöveget tud írni számos szakterületéhez tartozó, ismerős témában, rövid, különálló elemek lineáris összekapcsolásával.

Das Krankenhaus, Abteilungen
Visite und Übergabe
Medikamente
Anordnung von Medikamenten, Medikamenteneinnahme erklären
Darreichungsformen
Aufnahme- und Anamnesegespräch
Telefonate mit Patienten, Angehörigen, mit anderen Abteilungen
Messen und Dokumentieren (Blutdruck, Puls, Fieber)
Kostformen und Diäten
Vor und nach der Operation
Wunddokumentation
Verbandwechsel
Aktuelle Themen: Epidemien, Infektionen
Gesundheitspflege
Hausarztpraxis

Képes megérteni a tényszerű információ lényegét munkával kapcsolatos témákban, azonosítani tudja a fő mondanivalót és egyes részleteket is, amennyiben a beszéd tiszta, többnyire ismerős akcentussal folyik. Képes megérteni a kórházi részlegekről és az ott végzett tevékenységekről szóló 4-5 perces szövegeket. Megérti a páciens panaszait, kéréseit, amennyiben a beszéd tiszta, standard dialektusban zajlik. Megérti a munkatársa kéréseit, leírásait betegátadáskor.

Képes megérteni a főként általános nyelven, vagy a munkájához közvetlenül kapcsolódó szaknyelven megírt, 200-300 szavas szövegeket. Képes megkeresni és megérteni a lényeges információt rövid hivatalos, szakmai dokumentumokban. Képes megérteni gyógyszerek betegtájékoztatóját, aktuális egészségügyi témákkal kapcsolatos cikkek fő mondanivalóját.

Képes 4-5 perces, rövid prezentációt tartani számára ismerős szakmai témáról. Képes egészségügyi környezetben szakemberrel, illetve beteggel történő szakmai kommunikációra. Képes német nyelven az egészségügy területén önálló, szakmailag megalapozott álláspont kialakítására és annak átadására. Képes kommunikálni a pácienssel: panaszokra rákérdezni, udvarias kéréseket megfogalmazni. Képes telefonos beszélgetéseket lebonyolítani munkatársakkal, a páciens hozzátartozóival.

Képes kitölteni betegfelvételi és betegátadási dokumentumot, személyi adatokat rögzíteni. Képes kitölteni gyógyszerelési, sebkezelési dokumentumot.

B1 attitűdök:
Meg tudja határozni olyan konkrét dolgok jellemzőit, amelyeknek nevére nem emlékszik. Képes fenntartani a társalgás vagy eszmecsere menetét, össze tudja foglalni az addig elhangzottakat, és ily módon elősegíti, hogy a beszélgetőpartnerek a lényegre összpontosítsanak. Másokat be tud vonni az eszmecserébe. Kifejezéseit adaptálni tudja kevésbé begyakorolt helyzetekhez is. Egyszerű nyelvi eszköztárát rugalmasan tudja használni annak érdekében, hogy kifejezze mondandójának nagy részét. Közölni tudja mondanivalója legfontosabb pontjait, és azt arra korlátozza, amit fel tud idézni vagy ki tud fejezni.

B1 autonómia és felelősség:
Meg tud kérni valakit arra, hogy tisztázza vagy fejtse ki, amit az imént mondott. Be tud gyakorolni és ki tud próbálni új kombinációkat, kifejezéseket, és azokról visszajelzést kér. Ismerős témában be tud kapcsolódni az eszmecserébe, megfelelő fordulatot használva ahhoz, hogy átvegye a szót. Szemtől szemben egyszerű társalgást tud kezdeményezni, fenntartani és befejezni számára ismerős vagy érdekes témákban. Félreértéshez vezető hibáit ki tudja javítani, amennyiben beszédpartnere jelzi a problémát. Megerősítést tud kérni nyelvhasználatának helyességéről. A kommunikáció megszakadása esetén más stratégiát alkalmazva újra tudja kezdeni a mondandóját.